piatok 5. apríla 2013

Rozvody vzduchotechniky som riešil svojpomocne. Keďže som sa snažil využiť priestor, ktorý mi ponúkali trámy a vnútorné zateplenie, na základe pripomienok som si urobil aj vlastný projekt.Pôvodný plán počítal s rozvodmi: sivá - nasávanie vzduchu; modrá odsávanie; červená prívod vzduchu do izieb. Avšak kvôli lepšiemu pochopeniu systému a "tepelnému mostu", ktorý mi vytvára nosná stena som to riešil nakoniec inak.
Prívod vzduchu (fialovou) som ťahal ako som pôvodne zamýšľal z teplejšej južnej strany, avšak z oboch strán základov nosného priečneho múra a následne priviedol popri severnej stene do technickej miestnosti, kde namiesto pôvodnej mrazničky sa nachádza Nilan. Odpadový vzduch som sa snažil čo najrýchlejšou cestou dostať von z domu (žltá) cez obvodovú stenu. Obidva vetvy sú vo vnútornom prostredí domu izolované tvrdou minerálnou vatou obalenou podomácky - potravinárskou fóliou (prívod vzduchu), resp. rukávom minerálnej izolácie s hliníkovým opláštením.
Rozvod vzduchu do miestností (azúrová) je tiež zaizolovaný. Ide o jednu vetvu, z ktorej som robil odbočky pomocou hliníkového zaizolovaného potrubia (používaného napr. pri kozuboch na rozvod teplého vzduchu. Samotné základné potrubie je umelohmotné - pomarančové (myslím KGsystém) používané pri kanalizáciách. Viem, že to nie je originálne riešenie, ale neprenáša sa mi zvuk z jednej do druhej miestnosti cez vzduchotechniku, je to lacné rovnako ako rôzne diely (kolená, odbočky...) Treba ho ale zaizolovať, čo sme urobili obdobne ako prívod - minerálna vata a následne spevnená potravinárskou fóliou.
Zberná vetva (zelená) je z rovnakého materiálu, ale nie je izolovaná. V priestore kúpelne sme nakoniec vytvorili aj samostatné WC v oblasti bývalej sprchy.
Poschodie je riešené obdobne, len potrubia, keďže sú vedené v strešnej izolácii, nie sú v danom úseku izolované.

Veľmi som zvažoval riešenie spiropotrubím, avšak cena, možný prenos zvuku pri takomto riešení a možnosť korózie ma napokon od toho odradili.

Momentálne som Nilan prepol na vlastný program, kde mi vetrá v poobedňajšom čase, kedy je vonku najvyššia teplota, avšak cez víkend ide cez deň nonstop mimo vysokej tarify kvôli ohrevu TÚV a tomu, že sme doma.

Výustenia potrubia v hornej izolácii:Nasávanie vzduchu na južnej strane a jeho maskovanie:Nilan (síce v neporiadku, ale už funkčný) a vyústenie vzduchotechniky na východnej strane:PS: Pridal som nové fotogalérie - sú pod obrázkom vpravo.

1 komentár: